Sklo mluví skrz staletí

Nově vzniklá výstava představuje současné sklářské umění skláren, brusíren, hutí, sklářských ateliérů a uměleckých výtvarníků z Vysočiny.

Kraj Vysočina se může pochlubit dlouhotrvající sklářskou historií a stále patří mezi nejdůležitější sklářské oblasti v Česku, která produkuje výrobky do celého světa. Vedle klasických skláren – větších i menších – se zde nachází také řada sklářských ateliérů, umělců a výtvarníků, kteří se sklářskému řemeslu věnují a pokračují tak v tradici.

Záměrem výstavy bylo oslovit současné sklárny a skláře z Vysočiny a nabídnout jim prostor pro prezentaci jejich tvorby. Vznikla tak unikátní přehlídka sklářských skvostů vytvořených různou technikou a s různorodou tematikou.

Sezónní výstava je umístěna v barokním křídle zámku a je součástí prohlídkového okruhu Expozice historického evropského skla. Vedle vitrín s historickými exponáty jsou tak k vidění umělecké objekty současného sklářství.

Když dva dělají totéž, není to totéž

Putovní výstava prezentuje nejen umělecké sklo současných výtvarníků. K vidění bude sklo jako materiál a jeho různé techniky tvarování a zpracování.

Na zámku ve Světlé se výstava uskuteční od 13. června do 18. září 2020. K vidění je ve vybrané dny: čt 2.7., pá 3.7.,st 8.7., čt 9.7., ne 12.7., st 15.7., st 22.7., čt 23.7. Srpnové termíny postupně zaktualizujeme.

Pro větší skupiny možnost prohlídky i v jiném čase (v případě zájmu kontaktujte paní Leonu Buškovou, tel. 737 936 241).

Výstava je s částečným prodejem. Vstupné dobrovolné.

Sympozium broušení skla 2015-2020

Výstava soutěžních prací ze šesti ročníků brusičského sympozia skláren Bomma, včetně letošního ročníku, které povýšilo na Glass Cutting World Cup, tedy v podstatě mistrovství světa

Firma Bohemia Machine patří k předním výrobcům brousicích strojů a příslušenství na světě. Její sklárna Bomma vyrábí mimo běžné užitkové sklo hlavně světla, ale i takové unikáty, jako jsou obří lahve na víno a whisky či trofeje pro tenisovou soutěž.

Sezónní výstava se nachází v nově opravených prostorách zámku. V případě zájmu o prohlídku pro větší skupinu návštěvníků kontaktujte, prosím, sklárnu Bommu na tel. 739 078 866.